Rodzaje urlopu
Według 152. artykułu Kodeksu pracy każdej osobie zatrudnionej w oparciu o umowę o pracę przysługuje coroczny, nieprzerwany urlop wypoczynkowy. Żaden pracownik nie może zrzec się tego prawa na rzecz ekwiwalentu pieniężnego. Wymiar dni wolnych zależy od liczby lat przepracowanych w całej karierze zawodowej. Jeżeli staż pracy nie przekracza 10 lat, to należy nam się 20 dni w ciągu roku kalendarzowego. W momencie osiągnięcia 10-letniego stażu, wymiar urlopu wypoczynkowego zatrudnionych wzrasta do 26 dni. Do stażu urlopowego wliczają się także okresy nauki:
- szkoły zasadnicze – 3 lata,
- średnie szkoły zawodowe – 5 lat,
- średnie szkoły ogólnokształcące – 4 lata,
- szkoły policealne – 6 lat,
- szkoły wyższe – 8 lat.
Poszczególne etapy edukacji nie sumują się. Oznacza to, że posiadając tytuł magistra nie możemy dodawać do tego 4 lat, które przysługują po ukończeniu np. liceum. Przy wyliczaniu wymiaru urlopu należy donieść do działu kadr dyplomy lub świadectwa, które potwierdzają stopień edukacji.
Inne rodzaje płatnych dni wolnych to: urlop okolicznościowy, macierzyński, ojcowski, rodzicielski, wychowawczy, na poszukiwanie pracy, szkoleniowy, oraz urlop na żądanie.
Urlop na żądanie – zasady
Każdemu pracownikowi przysługuje urlop na żądanie w wymiarze 4 dni. Są to dni wolne, których nie planuje się z wyprzedzeniem. Powodem absencji są nieprzewidziane sytuacje życiowe: złe samopoczucie, zepsuty samochód, choroba członka rodziny bądź awaria w domu. Wszystkie dni można wykorzystać za jednym razem, bądź w różnych odstępach czasowych. Istotne jest, aby pracownik zgłosił swoją nieobecność najpóźniej w dniu jej nastąpienia. Inaczej przełożony potraktuje absencję jako nieusprawiedliwione opuszczenie stanowiska pracy, a to stanowi podstawę do nałożenia kary upomnienia, nagany bądź nawet zwolnienia dyscyplinarnego.
Urlop na żądanie a urlop wypoczynkowy
Urlop na żądanie brany jest z puli urlopu wypoczynkowego. Są jednak między nimi pewne różnice. Przede wszystkim niewykorzystane dni wypoczynkowe przechodzą na następny rok. Ta zasada nie działa w przypadku urlopu na żądanie. Warto zaznaczyć, że pracodawca ma prawo odmówić podwładnym urlopu na żądnie. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do firmy. Sposób powiadamiania o nieobecności najczęściej odbywa się za pomocą poczty elektronicznej, rozmowy telefonicznej czy SMS.