Sytuacja na rynku pracy
Województwo lubelskie znajduje się w środkowo-wschodniej części Polski. Region charakteryzuje się słabym rozwojem przemysłu. Za rozwój regionu odpowiada głównie produkcja rolna. Stosunkowo nową gałęzią gospodarki jest rolnictwo ekologiczne. Prężnie działają także pszczelarstwo oraz zielarstwo. Inna ważna część rynku to górnictwo. Na terenie Wyżyny Lubelskiej znajduje się kopalnia węgla kamiennego Bogdanka. Oprócz tego pracę można znaleźć w cementowniach oraz zakładach materiałów budowlanych.
Stopa bezrobocia
Według Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie bezrobocie rejestrowane wynosi 7,5% (dla porównania na terenie kraju wartość ta jest niższa – 5,5%). Statystyki pokazują, że około 30% bezrobotnych stanowią osoby poszukujące pracy ponad 24 miesiące. Poszczególne placówki urzędów wcielają w życie programy, mające na celu aktywizację ludzi pozostających bez zatrudnienia. Zarejestrowane osoby mogą skorzystać z poradnictwa indywidualnego lub grupowego. Specjaliści przeprowadzają konsultacje, w których doradzą, jak napisać poprawne CV oraz jak najlepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej. Pomoc opiera się między innymi na organizowaniu staży, praktyk, robót publicznych oraz interwencyjnych. Aktywizacja bezrobotnych polega także na poradnictwie w kwestii przekwalifikowania się.
Praca w Chełmie
Zastanawiając się nad wyborem kariery, warto kierować się swoimi predyspozycjami oraz zdolnościami. Niemniej ważnym czynnikiem jest sytuacja na rynku pracy. Zapotrzebowanie na pewne profesje cały czas się zmienia. W związku z tym przeprowadzane są analizy i badania, które mają za zadanie przedstawienie najbardziej poszukiwanych profesji na danym terenie. Wyniki są prezentowane na portalu Barometr zawodów. Według prognoz, zawody deficytowe na terenie województwa to: betoniarze, zbrojarze, elektrycy, geodeci, kartografowie, inspektorzy nadzoru budowlanego, pielęgniarki, fryzjerzy, graficy komputerowi, nauczyciele przedmiotów zawodowych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, spawacze, spedytorzy oraz stolarze.
Do nadwyżkowych profesji należą: bibliotekarze, ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy, kulturoznawcy, pedagodzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, operatorzy maszyn rolniczych i ogrodniczych, a także specjaliści administracji publicznej.